Otázky a odpovědi

1. Kdy začíná kurz?

Začátek kurzu je v září. Začíná zápisem a konkrétní informace naleznete v rubrice Aktuality na našich webových stránkách.

2. Pomůžete mi s vízem?

Účastník přijíždí s vízem "ostatní". Po příjezdu do ČR studenta nahlásíme na OAMP, po ukončení kurzu pomůžeme s prodloužením pobytu na další rok.

3. Jaké dokumenty musím přivézt s sebou?

a) Jsem absolvent střední školy: rodný list, očkovací průkaz, vysvědčení za 4 poslední roky (známky + počet hodin), certifikát o ukončení střední školy (atestát, final certificate). V případě soukromé školy potvrzení o akreditaci vydané Ministerstvem školství.

b) Jsem absolvent střední odborné školy: rodný list, očkovací průkaz, vysvědčení za 3 poslední roky (známky + počet hodin), certifikát o ukončení střední odborné školy (atestát, final certificate). V případě soukromé odborné školy potvrzení o akreditaci vydané Ministerstvem školství.

c) Jsem absolvent vysoké školy: rodný list, očkovací průkaz, vysvědčení za 4 poslední roky (známky + počet hodin), diplom. V případě soukromé vysoké školy potvrzení o akreditaci vydané Ministerstvem školství. 

4. Mám možnost lékařského ošetření?

Ano, škola má svého praktického lékaře, který se stará po celou dobu studia o studenty. Provádí vstupní prohlídky a na konci roku předá studentovi jeho lékařské zprávy.

5. Je možnost stravování? 

Ano, jídelna je součástí ubytování. Na patrech koleje jsou kuchyňky se sporákem, mikrovlnnou troubou a konvicí.  

6. Kde se můžu ubytovat?

Ubytovat se můžete v kolejní části hotelu Zlatý zámek, cena ubytování záleží na typu pokoje.

7. Jak dlouho trvá kurz?

Výuka probíhá do konce května, ale doba platnosti víza trvá do 31. 8., abyste stihli splnit přijímací zkoušky a prodloužit svůj pobyt.

8. Co když neumím češtinu, ani chemii, ani biologii, ani fyziku? 

Pro studium nepotřebujete nic umět, všechno vás naučíme od úplných začátků, a to jak češtinu, tak i předměty pro přijímací řízení. 

9. Co když nejsem matematik? 

Kalkulačky jsou dovoleny na 5 z 9 lékařských fakult.

10. Proč jsou kurzy tak drahé? 

Kurzy jsou drahé jen zdánlivě. Například roční kurz pro cizince, který neumí ani základy češtiny, stojí 5990 EUR za 1088 hodin českého jazyka a odborných předmětů. To znamená jenom 5,51 EUR za hodinu. Soukromý učitel by stál minimálně 15 EUR za hodinu, což je skoro trojnásobek.

11. Je v Mariánských Lázních všechno potřebné pro pohodlné studium a život? 

Kupodivu jsou Mariánské Lázně vhodnější pro studium češtiny a odborných předmětů než např. Praha nebo Brno. V Mariánkách je totiž klid, který vám umožní soustředit se na studium. Celou dobu se budete nacházet v českém jazykovém prostředí.

V Mariánských Lázních jsou všechny potřebné obchody a služby - 2 obrovské supermarkety (Kaufland a Tesco), drogerie (Teta a DM), domácí potřeby (KIK a Pepco), oblečení ve spoustě menších obchůdků, obuv (Deichmann), sportovní oblečení a potřeby (Sportissimo), papírnictví (Poprokan) a jiné. Případně lze objednat něco přes internet - Česká pošta funguje dost rychle, navíc jsou ve městě poštovní boxy. Podél Hlavní třídy je spoustu restaurací, kam si můžete o víkendu skočit na dobrou večeři.

12. Jsou Mariánské Lázně daleko od Prahy? 

Sice jsou Mariánské Lázně skoro nejzápadnějším městem České republiky, cesta do Prahy pohodlným vlakem trvá pouze 2 hodiny. Hlavní nádraží Prahy se nachází v samém centru Prahy.

13. Je studium V Česku zadarmo i po dosažení 26 let? 

Studovat zadarmo v Čechách na univerzitě může jakýkoli cizinec jakéhokoli věku.

14. Co když mám ve své zemi povinnou vojenskou službu? 

Studium v zahraničí je důvod pro odklad nástupu do vojenské služby. Vojenská služba se vás tedy nebude týkat, jestli se nerozhodnete trvale se přestěhovat zpátky do svého státu.

15. Kolik mě bude stát život v České republice? 

Vždy to záleží na studentovi. Obecně platí, že si student vystačí s 280-400 EURO /měsíčně včetně ubytování, stravování a menší zábavy.

16. Bude můj diplom z univerzity platný i v jiných státech? 

Diplom je platný v zemích celé Evropské unie, ve Švýcarsku, Norsku, na Ukrajině, v Moldávii, Bělorusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Gruzii, Arménii... a mnoha jiných státech. 

17. Co když se bojím být v zahraničí sám/sama? 

Česká republika je 9. v žebříčku nejbezpečnějších zemí na světě (statistika v roce 2022). Kolem Vás budou další zahraniční studenti, nejste v tom sám. Náš tým zkušených odborníků Vám nejen pomůže se všemi dokumenty, ale podpoří vás i v těžkých chvílích. Každý student je pro nás součástí velké rodiny.

18. Kdy je třeba začít s přípravou dokumentů? 

Nejlepší je začít cca na začátku vašeho posledního ročníku školy, abyste měli všechno hotové předem a mohli dojet do České republiky včas na začátek kurzu.